Svjetski bijenale studentskog plakata

Pozivamo Vas na otvaranje izložbe

11. SVJETSKI BIJENALE STUDENTSKOG PLAKATA

Univerzitet u Novom Sadu
Akademija umetnosti

Otvaranje izložbe:

subota, 12. srpnja 2025. u 19 sati.

12.07.2025. – 26.07.2025.
Galerija Laurus Lovran
Trg Slobode 14

Svjetski bijenale studentskog plakata i studentske fotografije pokrenuo je Univerzitet u Novom Sadu, Akademija umetnosti. Katedra za fotografiju sa katedrom za grafičke komunikacije organizirala je tu studentsku, svjetsku manifestaciju tako da se parnim godinama održava biennale plakata, a neparnim fotografije. Prije toga je održano tri bijenala fotografije, ali istina interna (samo za studente novosadske Akademije).To je jedina svjetska kontinuirana manifestacija Novosadskog Univerziteta. Prvi bijenale održan je 2004. godine u zgradi vlade Vojvodine.

Iako se na natječaj mogu prijaviti samo studenti koji studiraju fotografiju, ili imaju predmet fotografija na svojoj visokoškolskoj instituciji, a pri tom predmetni profesor mora odobriti da se rad šalje na natječaj, jasno je da je broj onih koji se javljaju na natječaj veoma sužen (recimo postoje studentske fotografske izložbe gdje prijavljuju  svi npr studenti biologije, prava…). i pored toga na posljednji bijenale(koji je pred vama) pristiglo je preko 3.500 radova sa svih kontinenata. Radovi su iz redovne produkcije, što znači da su to zadaci koji se izvode u okviru predmeta posljednjih nekoliko semestara. Na taj način možemo usporediti programe različitih škola, kao i način promišljanja recimo od Kanade do Kine.

Bijenale se održava u Novom Sadu krajem godine, a poslije gostuje. Tradicionalno se predstavi publici u Banja Luci, povodom dana grada. A izložba je bila prikazana i u Osijeku, Sarajevu, Bugarskoj, Podgorici, Mađarskoj, i u Ludwigsburgu. Od 2023. godine izložba se svake godine predstavi u Galeriji Laurus u Lovranu.

Iako je to studentska manifestacija nagrade su profesionalne, novčane, npr prva nagrada je 1.500 eura.

Zanimljivo je napomenuti da su osnivači Bijenala profesori Karlavaris sa katedre za fotografiju i Dobanovacki sa katedre za grafičke komunikacije već odavno u penziji a bijenala i dalje žive intenzivno već 20 godina.

Ivan Karlavaris, prof.

    Skip to content
    Općina Lovran
    Privatnost

    Ova web stranica koristi kolačiće kako bi vam pružila najbolje moguće korisničko iskustvo prilikom korištenja. Informacije o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku, kao što je prepoznavanje prilikom ponovnog posjeta naše web stranice. To nam pomaže da razumijemo koje odjeljci web stranice su vam najkorisniji. Više o politici zaštite osobnih podataka pregledajte ovdje.