Dječji tjedan je tradicionalna godišnja akcija Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske i osnovnih društava te aktivnost posve posvećena djeci.
Ovogodišnji Dječji tjedan je u znaku 70-og rođendana Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske.
Trajni ciljevi Dječjeg tjedna su:
Prvi dan u Dječjem tjednu u Hrvatskoj se obilježava kao Međunarodni dan djeteta.
Ove godine moramo Dječji tjedan i Međunarodni dan djeteta obilježiti drugačije.
Pitate se zašto?
Zbog izbijanja epidemije bolesti izazvane koronavirusom.
Izbijanjem korona virusa širom svijeta ozbiljno su ugroženi dječji životi i dječja prava.
Iako ova pandemija nije okrenuta isključivo prema djeci, djeca su u riziku da budu njezine najveće žrtve jer se dječji životi iz temelja mijenjaju. Na svu djecu, svih dobnih skupina i u svim zemljama, posebno utječu socijalno-ekonomski utjecaji, a u nekim slučajevima i mjere ublažavanja koje mogu nenamjerno donijeti djeci više štete nego koristi.
Štetni učinci ove pandemije neće se ravnomjerno raspodijeliti. Očekuje se da će najviše naštetiti djeci u najsiromašnijim zemljama i u najsiromašnijim četvrtima te onima u već ugroženim ili ranjivim situacijama.
Na Međunarodni dan djeteta želimo progovoriti o životu djece u svijetu danas!
Prema najnovijoj analizi UNICEF-a i Save the Children, trenutna kriza mogla bi povećati broj djece koja žive u siromašnim kućanstvima do kraja 2020. na 117 milijuna.
Neposredni gubitak prihoda često znači da obitelji nisu u mogućnosti priuštiti osnovno kao npr. hranu i vodu, vrlo vjerojatno neće imati pristup zdravstvenoj zaštiti ili obrazovanju i u većoj su opasnost od nasilja, iskorištavanja i zlostavljanja.
Obrazovna kriza
188 zemalja je nametnulo zatvaranje škola u cijeloj zemlji, što je utjecalo na više od 1,6 milijardi djece i mladih. Više od dvije trećine zemalja uvelo je nacionalnu platformu za učenje na daljinu.
Rizik za zdravlje i preživljavanje djece
Dostupni podaci ukazuju na to da je izravni utjecaj COVID-19 na smrtnost djece i adolescenata vrlo mali, neizravni učinci na smrtnost i preživljavanje djeteta su veliki! Diljem svijeta ugašeni su redovni programi cijepljenja djece.
1,2 milijuna djece mlađih od pet godina moglo bi umrijeti u samo šest mjeseci zbog ograničavanja preventivnih pregleda i ostalih zdravstvenih usluga.
Više ranjive djece koja pate od neuhranjenosti
Danas ranjivija djeca postaju pothranjena zbog pogoršanja kvalitete njihove prehrane. Napori za sprječavanje zaraze COVID-19 narušavaju prehrambene sustave, prekidaju zdravstvene i prehrambene usluge, uništavaju egzistenciju i prijete prehrambenoj sigurnosti djece i odraslih.
Rizici za sigurnost djece
Kriza COVID-19 mogla bi dovesti do povećanja dječjeg rada nakon 20 godina uspješnog suzbijanja, jer siromašna kućanstva i obitelji koriste sva dostupna sredstva za preživljavanje.
Mjere izolacije i skloništa povećavaju rizik da djeca svjedoče ili trpe nasilje i zlostavljanje. Što se tiče nasilja, niz čimbenika povezanih s mjerama izolacije vjerojatno će rezultirati povećanim rizikom za djecu, uključujući pojačane napetosti u kućanstvu, dodatne stresove skrbnicima, ekonomsku neizvjesnost, gubitak posla ili narušavanje egzistencije i socijalnu izolaciju, djeca mogu češće biti izložena nasilju između intimnih partnera.
Iz izvještaja „Svijet ne pruža djeci zdrav život i klimu koja odgovara njihovoj budućnosti: WHO-UNICEF-Lancet“ izdvajamo:
– Niti jedna zemlja ne štiti dječje zdravlje na odgovarajući način, njihovo okruženje i njihovu budućnost
– Procjenjuje se da je oko 250 milijuna djece mlađe od pet godina u zemljama s niskim i srednjim prihodima u opasnosti da ne dostignu svoj razvojni potencijal
– Djeca u svijetu suočavaju se s egzistencijalnim prijetnjama zbog klimatskih promjena i komercijalnih pritisaka
– Više od 2 milijarde ljudi živi u zemljama u kojima razvoj otežavaju humanitarne krize, sukobi i prirodne katastrofe, problemi koji su sve više povezani s klimatskim promjenama
-Izloženost djece komercijalnom marketingu nezdrave hrane i slatkih pića povezana je s kupnjom nezdrave hrane te prekomjernom težinom i pretilošću, povezujući grabežljivi marketing s alarmantnim porastom pretilosti u djece
DJECO DIGNIMO GLAS:
Podržite izradu novog Izbornog protokola uz UN-ovu konvenciju o pravima djeteta.
Hodogram možete pogledati OVDJE.
Kino Lovran
Galerija Laurus
Knjižnica
Digitalna pristupačnost internet stranice
Ova web stranica koristi kolačiće kako bi vam pružila najbolje moguće korisničko iskustvo prilikom korištenja. Informacije o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku, kao što je prepoznavanje prilikom ponovnog posjeta naše web stranice. To nam pomaže da razumijemo koje odjeljci web stranice su vam najkorisniji. Više o politici zaštite osobnih podataka pregledajte ovdje.
Strogo neophodni kolačići trebaju biti omogućeno cijelo vrijeme kako bi mogli spremiti vaše postavke kolačića
Ukoliko onemogućite ove kolačiće nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.